Flathead girls, C-Falls boys 2nd at invite

Print Article

  • 1

    Columbia Falls' Aidan Jarvis placed 3rd with a time of 16:47.29 at the Flathead Invite at Rebecca Farm on Saturday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 2

    Flathead's Neila Lyngholm, left, Tori Noland-Gillespie, back, and Madelaine Jellison, right, all took home top 10 finishes at the Flathead Invite at Rebecca Farm on Saturday. Jellison placed 6th with a time of 20:12.72; Lyngholm placed 7th with a time of 20:13.01; and Noland-Gillespie placed 10th with a time of 20:23.57. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 1

    Columbia Falls' Aidan Jarvis placed 3rd with a time of 16:47.29 at the Flathead Invite at Rebecca Farm on Saturday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 2

    Flathead's Neila Lyngholm, left, Tori Noland-Gillespie, back, and Madelaine Jellison, right, all took home top 10 finishes at the Flathead Invite at Rebecca Farm on Saturday. Jellison placed 6th with a time of 20:12.72; Lyngholm placed 7th with a time of 20:13.01; and Noland-Gillespie placed 10th with a time of 20:23.57. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

Columbia Falls Wildcat runners Aidan Jarvis and Lara Erickson placed third and fourth at the Flathead Invitational at Rebecca Farm on Saturday.

Jarvis clocked in at 16:47.29 and Ericksonís time was 20:01.41.

Sam Ells of Glacier was seventh and Wildcat Joe Lamb was eighth.

Other top 25 finishers were Columbia Fallsí James Role and Seth Umbriaco and Glacierís Jeff Lillard and Thena Strand.

Madelane Jellison, Neila Lyngholm and Tori Noland-Gillespie of Flathead all ran to top 10 finishes.

Whitefishís Josephine Vardell was ninth and Jessica Henson was 16th.

Kinzie Peterson was Glacierís top finisher at 18th place.

Columbia Falls boys were second in the team standings with 66 points.

Glacierís 103 placed third.

In the girls team standings, Flathead was second with 46 points and Glacier at 68 was third.

Columbia Falls placed fifth.

Flathead Invitational

At Rebecca Farm

Saturday

Boys

Team Scores

Sentinel 40; Columbia Falls 66, Glacier 103; Corvallis 105; Hamilton 160; Ronan 167; Browning 216; Flathead 218; Big Sky 242; Havre 274; Parkland Immanuel Christian 302; Whitefish 304; St. Ignatius 343; Cut Bank 399; Bigfork 418; Stevensville 445; Heart Butte 531; Shelby 538.

Individual

Top 25

1. Tanner Klumph Sentinel 16:30.51

2. James Normandeau Ronan 16:43.35

3. Aidan Jarvis Columbia Falls 16:47.29

4. Colter Kirkland Hamilton 16:52.81

5. Will Flowers Corvallis 16:54.38

6. Chase Green Sentinel 17:08.84

7. Sam Ells Glacier 17:13.14

8. Joe Lamb Columbia Falls 17:16.08

9. Jacob Sriraman Sentinel 17:21.74

10. Corbin Johnson Sentinel 17:28.70

11. Brant Heiner Ronan 17:33.95

12. Justin Burd Browning 17:38.37

13. James Role Columbia Falls 17:39.73

14. Keagen Crosby Sentinel 17:40.94

15. Seth Umbriaco Columbia Falls 17:45.04

16. Miles Vrentas Whitefish 17:50.39

17. Jeff Lillard Glacier 17:53.03

18. Brinson Wyche Corvallis 17:54.20

19. Tyson Versteeg Parkland Immanuel Christian 17:56.24

20. Michael Irvine Ronan 17:59.72

21. Connor Yetter Corvallis 18:00.47

22. Dylan Young Havre 18:04.34

23. Gabriel Felton Flathead 18:04.89

24. Ethan Strand Glacier 18:07.62

25. Jeremy Bockus Browning 18:09.30

Girls

Team Scores

Sentinel 46; Flathead 46; Glacier 68; Corvallis 79; Columbia Falls 143; Big Sky 161; Whitefish 195; Parkland Immanuel Christian 207.

Individual

Top 25

1. Brooke Stayner Sentinel 19:07.32

2. Brynnli Poulsen Hamilton 19:16.37

3. Freya Jones Big Sky 19:41.81

4. Lara Erickson Columbia Falls 20:01.41

5. Katie Gleason Corvallis 20:11.26

6. Madelaine Jellison Flathead 20:12.72

7. Neila Lyngholm Flathead 20:13.01

8. Ruby Lorenz Sentinel 20:13.51

9. Josephine Vardell Whitefish 20:20.74

10. Tori Noland-Gillespie Flathead 20:23.57

11. Emma Nelson Sentinel 20:25.57

12. Kya Wood Flathead 20:28.81

13. Olivia Buoy Corvallis 20:31.76

14. Lillian Commons Sentinel 20:32.75

15. Riley Crews Sentinel 20:38.81

16. Jessica Henson Whitefish 20:41.49

17. Hannah Perrin Flathead 20:46.49

18. Kinzie Peterson Glacier 21:00.72

19. Rose Day Corvallis 21:11.41

20. Sierra Vickrey Flathead 21:23.92

21. Ambrie Tahbo Sentinel 21:25.88

22. Josey Neesvig Thompson Falls 21:29.46

23. Sarah Passey Hamilton 21:31.88

24. Hannah Sempf Columbia Falls 21:41.50

25. Paetra Cooke Whitefish 21:42.62

Print Article

Read More Local Sports

Hill tops boys XC field at Glacier Invite

October 16, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake Glacierís Simon Hill continued his stellar cross country season by topping the boys field at the Glacier Invite at Rebecca Farm on Wednesday, a final primer before the Class AA state meet next week...

Comments

Read More

Wolfpack spikers sweep crosstown

October 15, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake The Glacier Wolfpack beat the Flathead Bravettes in four sets in Western AA crosstown volleyball at Flathead High School on Tuesday. Glacier also beat Flathead on Sept. 26. Scores this time were ...

Comments

Read More

Glacier girls soccer wins Western AA conference title

October 15, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake In the last regular season home game and on senior night, the Glacier Wolfpack girls soccer team won the Western AA conference by beating Missoula Big Sky 3-1 on Tuesday at Glacier High School. M...

Comments

Read More

Stillwater soccer drops two matches

October 13, 2019 at 7:42 pm | Daily Inter Lake SPOKANE, Wash. ó Saturday was a rough day for the Stillwater Christian Cougar girls soccer team as it dropped two matches during a road trip to Spokane, Wash. The Cougars fell 1-0 to North West Chri...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 755-7000
727 East Idaho
Kalispell, MT 59901

©2019 Daily Inter Lake Terms of Use Privacy Policy
X
X