Flathead girls take third at Butte Invite XC

Print Article

BUTTE ­— A trio of top 15 finishes helped Flathead girls bring home third place team honors at the Butte Invitational at the Highland View Golf Course on Saturday.

Flathead’s Madelaine Jellison was 10th with a time of 19:22.3. Neila Lingholm’s time of 19:48.4 placed her 13th and Tori Noland-Gillespie clocked in at 19:52.3 in 15th place.

Also in the top 30 from Flathead were Kyra Wood and Sierra Vickrey.

Glacier’s Sam Ells was 13th in the boys race.

Bozeman swept the boys and girls team standings.

Owen Smith of Billings Senior won the boys race and Kylie Hartnett of Helena won the girls race.

The Glacier girls placed 10th as a team.

Flathead and Glacier’s next Class AA outing is the Helena 7-on-7 meet on Thursday at 12 p.m.

Butte Invitational

at Highland View Golf Course

Saturday

BOYS

Team results

1. Bozeman 38, 2. Billings Senior 91, 3. Helena 97, 4. Sentinel 115, 5. Manhattan Christian 140, 6. CM Russell 199, 7. Billings Skyview 207, 8. Glacier 215, 9. Great Falls 235, 10. Billings West 245, 11. Manhattan 309, 12. Flathead 328, 13. Helena Capital 332, 14. Big Sky 357, 15. Broadwater 365, 16. Butte 457, 17. Belgrade 469, 18. Anaconda 527, 19. Twin Bridges 538. No score – Butte Central, Cascade, Fairfield.

Top 30 Individual

1 Owen Smith Billings Senior 15:50.1

2 Connor O’Hara CMR 16:00.6

3 Seth Wyatt Bozeman 16:02.5

4 Stirling Marshall-Pryd Bozeman 16:06.6

5 Jonathan Wheeler Bozeman 16:09.8

6 Ben Morrison Manhattan Christian 16:11.1

7 Jesse Dimich-Louvet Billings Senior 16:21.5

8 Finn Bentler Billings Senior 16:21.9

9 William Hodgson Bozeman 16:23.6

10 Jonah Fisher Helena 16:24.2

11 Tanner Klumph Sentinel 16:29.3

12 Riley Schott Manhattan Christian 16:36.1

13 Sam Ells Glacier 16:39.1

14 James LeFevre Billings Skyview 16:43.1

15 Seth Petsch Billings West 16:46.8

16 Trystan Brewer Helena 16:47.2

17 Joe Johns Bozeman 16:50.1

18 Clayton Ryerson Helena 16:58.8

19 Carson Steckelberg Bozeman 17:01.1

20 Gavin Groshelle Great Falls 17:03.0

21 Kory’ien Boomer TaylenBillings Senior 17:07.8

22 Jacob Sriraman Sentinel 17:08.1

23 Keagen Crosby Sentinel 17:09.7

24 Andrew Denegar CMR 17:11.4

25 Connor Chase Billings Skyview 17:11.9

26 Robert Wagner Helena 17:13.2

27 Sam Sullivan Helena 17:14.0

28 Daniel Woehler Sentinel 17:14.3

29 Wyatt Barney Manhattan 17:15.2

30 Matt Kenney Manhattan Christian 17:15.7

GIRLS

Team results

1. Bozeman 31; 2. Helena 73; 3. Flathead 81; 4. Sentinel 107; 5. Helena Capital 159; 6. Manhattan 172; 7. Broadwater 196; 8. Billings Skyview 211; 9. CM Russell 218; 10. Glacier 244, 11. Billings Senior 245, 12. Great Falls 328, 13. Big Sky 358, 14. Belgrade 397, 15. Anaconda 430. No scores – Butte, Butte Central, Cascade, Manhattan Christian, Fairfield, Drummond.

Top 30 Individual

1 Kylie Hartnett Helena 17:38.5

2 Terra Trom Bozeman 17:58.6

3 Elena Vandersloot Billings Senior 18:17.0

4 Natalie McCormick Bozeman 18:42.3

5 Lucia Mccormick Bozeman 18:47.2

6 Riley Moore Bozeman 18:49.6

7 Odessa Zentz Helena 19:13.2

8 Emma Stolte Broadwater 19:14.6

9 Kynsie Schmidt CMR 19:21.8

10 Madelaine Jellison Flathead 19:22.3

11 Brooke Stayner Sentinel 19:22.9

12 Rylie Schoenfeld Helena 19:44.6

13 Neila Lyngholm Flathead 19:48.4

14 Alexis Holton Bozeman 19:50.2

15 Tori Noland-Gillespie Flathead 19:52.3

16 Emma Rohrer-Fitzhugh Helena Capital 19:52.9

17 Zoey Wall Helena Capital 19:53.7

18 Riley Crews Sentinel 19:54.8

19 Kya Wood Flathead 20:02.6

20 Emma Nelson Sentinel 20:06.3

21 Hallie Hemenway Manhattan 20:09.1

22 Alyssa Plant Helena 20:14.5

23 Lily MacFarlane Bozeman 20:16.1

24 Sierra Vickrey Flathead 20:22.3

25 Jodi Cameron Manhattan 20:23.7

26 Aubrey Old Crow Billings Skyview 20:26.2

27 Sarah Wheeler Bozeman 20:28.5

28 Maddie Yakos Drummond 20:32.6

29 Ruby Lorenz Sentinel 20:35.6

30 Emma Compton Helena Capital 20:36.6

Print Article

Read More Local Sports

Whitefish boys advance to Western A semis

February 27, 2020 at 5:00 am | Daily Inter Lake RONAN – Justin Conklin scored 20 points, including a trio of 3-pointers in the third quarter, and Whitefish knocked off Hamilton 49-42 at the Western B boys divisional Thursday. The Bulldogs (8-12) ...

Comments

Read More

Whitefish girls win, C-Falls tumbles at divisional

February 27, 2020 at 5:00 am | Daily Inter Lake RONAN – Whitefish and Corvallis sprung upsets at the Western A Divisional girls basketball tournament Thursday, advancing to tonight’s first semifinal. Whitefish surged ahead early and held off Dill...

Comments

Read More

Bigfork boys surprise, Eureka upset at B divisional

February 27, 2020 at 5:00 am | Daily Inter Lake HAMILTON —— Bigfork hit some late free throws to edge Anaconda 48-43 in a first round game at the Western B Divisionals on Thursday. Isak Epperly scored 18 points and it was his layup and four free ...

Comments

Read More

Eureka, Bigfork girls on to Western B semis

February 27, 2020 at 5:00 am | Daily Inter Lake HAMILTON — The Eureka Lady Lions lost to the Florence Falcons 53-52 in overtime Thursday in Western B Divisional first round play. Florence’s Kasidy Yeoman went coast-to-coast for a layup at the buz...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 755-7000
727 East Idaho
Kalispell, MT 59901

©2020 Daily Inter Lake Terms of Use Privacy Policy
X
X