Eureka boys win third straight divisional XC title

Print Article

THOMPSON FALLS — For the third straight season, the Eureka boys cross country team were tops at the Western B championships on Wednesday in Thompson Falls.

The top 10 runners in each race earn All-Conference honors.

Eureka sophomore Isaac Reynolds was the divisional boys champion with his time of 17:26.36 and was one of seven Eureka runners to place in the top 15.

There were four Eureka runners in the top five of the boys race.

St. Ignatius was runner-up, followed by Bigfork in third place.

This year there was a new girls team champion as Thompson Falls upset Bigfork who had won the past four Western B titles. Eureka girls were third.

Bigfork was ranked sixth in the state, Thompson Falls Falls 12th and Eureka 13th coming into the meet.

Bigfork and Thompson Falls were tied with 52 points and had to use a tiebreaker, which is each team’s sixth place runner.

Karolyna Buck of St. Ignatius won the girls divisonal champion title. Thompson Falls placed runners in second through fourth place.

Western B Divisional

Results

at Thompson Falls

Wednesday, Oct. 16

Boys

Team scores

Eureka 22, St. Ignatius 75, Bigfork 103, Arlee 140, Deer Lodge 140, Anaconda 141, Thompson Falls 144, Loyola Sacred Heart 146.

Top 20 individuals

Isaac Reynolds, EURE, 17:27.36; Chaidh Lochridge, EURE, 17:34; Aidan Thompson, POCO, 17:44.64; Gavin Bates, EURE, 17:49.77; Alex Lowe, EURE, 17:54.39; Leroy Wilson, ANAC, 17:59.44; Zoran LaFrombois, STIG, 17:59.89; Isaiah Nasewytewa, STIG, 18:06.96; Justin Morgan, TFHS, 18:12.8; Ian Kumle, EURE, 18:18.38; Aiden Butterfield, BIGF, 18:23.09; Elliot Sanford, BIGF, 18:34.55; Billy Fisher, ARLE, 18:39.21; Henry Cooke, EURE, 18:41.26; Jacob Buckingham, EURE, 18:49.72; Andrew Rush, STIG, 18:51.41; Camden Donham, LOHE, 18:54.46; Aidyn Rosenbaum, STIG, 19:00.94; Jack Green, TFHS 19:26.38; Sage Nicolai, ARLE, 19:33.36.

Girls

Team scores

Thompson Falls 52, Bigfork 52, Eureka 72, Deer Lodge 129, Anaconda 142, Arlee 178, Incomplete: Loyola Sacred Heart, St. Ignatius, Charlo.

Top 20 individuals

Karolyna Buck, STIG, 21:37.33; Josey Neesvig, TFHS, 21:47.63; Sierra Hanks, TFHS, 22:16.29; Ellie Baxter, TFHS, 22:20.26; Carolyn Kimball, LOHE, 22:30.68; Grace Stewart, BIGF, 22:37.6; Cora Pesanti, ANAC, 22:42.1; Tabitha Raymond, BIGF, 22:44.53; Maya Carvey, EURE, 22:54.27; Scout Jessop, BIGF, 23:09.17; Karissa Bahlmann, EURE, 23:18.89; Corina Wallace, BIGF, 23:20.18; Nora Spring, POCO, 23:24.41; Megan Hanson, EURE, 23:39.81; Abby Strader, LOHE, 23:49.92; Alaura Zarn, BIGF, 24:11.3; Taylor Lancaster, EURE, 24:25.45; Madyson Currie, STIG, 24:45.14; Megan Baxter, TFHS, 24:46.12; Natalie Spring, POCO, 24:49.71.

Print Article

Read More Local Sports

Lockwood crowned PBR World Champion

November 10, 2019 at 9:51 pm | Daily Inter Lake LAS VEGAS – Backed by a dominant 5-for-6 showing, including four 90-point rides, 2017 PBR (Professional Bull Riders) World Champion Jess Lockwood of Volborg surged to the top of the leaderboard to wi...

Comments

Read More

PHOTOS: Grizzlies pull away from Idaho, 42-17

November 09, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake Photos as the Montana Grizzlies beat the Idaho Vandals 42-17 at Washington-Grizzly Stadium in Missoula on Saturday, Nov. 9. ...

Comments

Read More

Eureka bound for Class B semis; Libby blown out

November 09, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake EUREKA — For the third time in four years, the Eureka Lions are headed to the Class B football semifinals. The 10-0 Lions overwhelmed the Columbus Cougars 69-30 in a quarterfinal game on Saturday...

Comments

Read More

C-Falls spikers 2nd at Western A

November 09, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake DILLON — Columbia Falls earned the No. 2 Western seed to the state volleyball tournament with its second place finish at the Western A Divisional on Saturday in Dillon. The Wildkats beat Butte Cen...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 755-7000
727 East Idaho
Kalispell, MT 59901

©2019 Daily Inter Lake Terms of Use Privacy Policy
X
X