Monday, April 12, 2021
28.0°F

Eacker, Copping pace Bravettes’ track dual win

by Daily Inter Lake
| April 2, 2021 8:56 PM

MISSOULA — Kelcey Copping and Rebecca Eacker each won two events Friday and the Flathead Bravettes scored an impressive dual win over Missoula Sentinel to open their track and field season.

Copping swept the 100 and 200 sprints, winning the 100 in 13.18 seconds at MCPS Stadium. Eacker won the discus and shot, marking 34 feet, 9.25 inches in the latter.

Overall Flathead won 12 of the 17 girls’ events, including both relays, to outscore the Spartans 88-57.

Other winners were Cerise Lee (400), Lilli Rumsey-Eash (1,600), Hannah Perrin (3,200), Skye Thompson (300 hurdles), Tali Miller (javelin) and Hania Halverson (pole vault).

Brooke Stayner won three events for Sentinel: High jump, 300 hurdles and long jump.

Flathead lost the boys’ dual 114-31 to the defending (2019) state champions, who got three wins from Jace Klucewich and a hurdles sweep from Drew Klumph.

The Braves got wins from Jackson Walker in the 400 (55.46 seconds), Logan Lang in the shot put and Nicolas Gustafson in the triple jump.

GIRLS

Flathead 88, Sentinel 57

100 — 1, Kelcey Copping, Flathead, 13.18. 2, Alexie Knight, Sentinel, 13.23. 3, Zoe Ryan, Sentinel, 13.46.

200 — 1, Kelcey Copping, Flathead, 27.73. 2, Rylee Barnes, Flathead, 28.92. 3, Hannah Hart, Sentinel, 29.02.

400 — 1, Cerise Lee, Flathead, 62.20. 2, Peyton Walker, Flathead, 63.36. 3, Lauren McConnell, Flathead, 67.74.

800 — 1, Ruby Lorenz, Sentinel, 2:27.66; 2, Tori Noland-Gillespie, Flathead, 2:33.55; 3, Mykayla Miller, Sentinel, 2:38.68.

1600 — 1, Lilli Rumsey-Eash, Flathead, 5:42.38; 2, Ruby Lorenz, Sentinel, 5:47.55; 3, Malia Bradford, Sentinel,5 :55.44.

3200 — 1, Hannah Perrin, Flathead, 11:30.75; 2, Emma Nelson, Sentinel, 12:26.62; 3, Madelaine Jellison, Flathead, 12:53.76.

100 hurdles — 1, Brooke Stayner, Sentinel, 15.86; 2, Skye Thompson, Flathead, 17.60; 3, Hannah Hart, Sentinel, 18.93.

300 hurdles — 1, Skye Thompson, Flathead, 50.20; 2, Mykel Lee, Flathead, 53.23; 3, Ivy Gannon, Flathead, 54.97.

400 relay — 1, Flathead (Peyton Walker, Tali Miller, Cyan Mooney, Maddy Moy) 55.15. 2, Flathead B 55.68.

1600 relay — 1, Flathead 4:18.02 (Cerise Lee, Akilah Kubi, Hannah Perrin, Tori Noland-Gillespie); 2, Sentinel 4:29.,96.

Discus — 1, Rebecca Eacker, Flathead, 101-4; 2, Faith Marshall, Sentinel, 82-10; 3, Kelsei Ring, Flathead, 80-10.

Javelin — 1, Taliana Miller, Flathead, 112-0. 2, Anja Jackson, Sentinel, 109-7. 3, Myleigh Kukay, Sentinel, 96-2.

Shot put — 1, Rebecca Eacker, Flathead, 34-9.5; 2, Savanna Sterck, Flathead, 30-10; 3, Libby Reiner, Flathead, 29-5.

High jump — 1, Brooke Stayner, Sentinel, 5-3; 2, Jayden Nash, Sentinel, 5-3; 3, Ava Kellenberg, Sentinel, 5-1.

Long jump — 1, Brooke Stayner, Sentinel, 16-9.75; 2, Ava Kellenberrg, Sentinel, 15-10; 3, Kelcey Copping, Flathead, 15-7.5.

Triple jump — 1, Ava Kellenberrg, Sentinel, 35-0; 2, Paige Sawyer, Sentinel, 33-5.5; 3, Afton Wride, Flathead, 33-1.

Pole vault — 1, Hania Halverson, Flathead, 7-6; 2, Teagan Halloran, Flathead, 7-6; 3, Alyssa Conwell, Sentinel, 7-0.

BOYS

Sentinel 114, Flathead 31

100 — 1, Jace Klucwich, Sentinel, 11.28; 2, Joseph Ceccacci, Sentinel, 11.74; 2, Nate Prieto, Flathead, 11.83.

200 — 1, Jace Klucewich, Sentinel, 23.43; 2, Wyatt Sedgwick, Sentinel, 24.06; 3, Brady Thornsberry, Flathead, 24.27.

400 — 1, Jackson Walker, Flathead, 55.46; 2, Blake Jolma, Sentinel, 58.14; 3, Chandi Noland-Gillespie, Flathead, 58.92.

800 — 1, Keagan Crosby, Sentinel, 2:04.36; 2, Colin Shaules, Sentinel, 2:05.84; 3, Grant Gauthier, Flathead, 2:09.73.

1600 — 1, Tanner Klumph, Sentinel, 4:34.16; 2, William Mortenson, Sentinel, 4:34.21; 3, Colin Shaules, Sentiknel, 4:56.65.

3200 — 1, William Mortenson, Sentinel, 9:45.17; 2, Tanner Klumph, Sentinel, 9;51.34; 3, Chase Green, Sentinel, 9:55.33.

110 hurdles — 1, Drew Klumph, Sentinel, 16.25; 2, Zac Crews, Sentinel, 16.27; 3, Jaden Williams, Flathead, 18.93.

300 hurdles — 1, Drew Klumph, Sentinel, 43.72; 2, Nicolas Gustafson, Flathead, 47.31; 3, Carter Bullins, Flathead, 47.90.

400 relay — 1, Sentinel 45.59. 2, Flathead 46.96.

1600 relay — 1, Sentinel 3:40.92; 2, Flathead 3:42.75.

Discus — 1, Evan Hafliger, Sentinel, 110-2; 2, Kayden Berkey, Flathead, 105-4; 3, Cooper Kress, Sentinel, 100-11.

Javelin — Isaac Clifford, Sentinel, 158-5; 2, Shaun Liechty, Sentinel, 147-1; 3, Daniel Difort, Sentinel, 143-7.

Shot put — 1, Logan Lang, Flathead, 39-3; 2, Daniel Difort, Sentinel, 37-9; 3, Alec Thomas, Flathead, 36-10.

High jump — 1, Zac Crews, Sentinel, 6-2; 2, rowley Dupras, Sentinel, 590; 3, Jacob Yorgason, Sentinel, 5-3.

Long jump — 1, Jace Klucewich, Sentinel, 20-1; 2, Karsen Beitz, Sentinel, 20-3; 3, Rowlay Dupras, Sentinel, 20-0.

Triple jump — 1, Nicolas Gustafson, Flathead, 39-8; 2, Dylan Zink, Flathead, 38-8; 3, Connor Chalmers, Sentinel, 37-2.

Pole vault — 1, Shaun Liechty, Sentinel, 11-1; 2, Drew Klumph, Sentinel, 10-0; 3, Steyr Ulberg, Sentinel, 9-6.