Sunday, April 11, 2021
28.0°F

Glacier packs in the individual titles at trials

by Daily Inter Lake
| April 6, 2021 9:01 PM

Sam Ells, Caleb Barnhardt and Connor Sullivan all won twice for Glacier Tuesday, highlighting the Wolfpack’s time trials meet it held with Eureka and Columbia Falls.

Ells swept the 800 and 1,600 meters, Barnhardt won both hurdles and Sullivan added a triple jump win to his victory in the 200 to lead the Glacier boys.

The Pack won eight of nine timed events, including both relays, and 12 events overall. Columbia Falls’ Allec Knapton won the shot put and discus, marking 140 feet, 8 inches in the latter. Eureka had wins from Henry Cooke in the boys 3,200 and Colter Casazza in the pole vault.

Glacier won 10 of 16 girls’ events (there was no 3,200), with Cameron Gilman sweeping the discus and shot put, and Taylor Brisendine winning the long jump and 100-meter hurdles. Brisendine marked 16-3 in the long jump. Her sister Reagan Brisendine won the triple jump.

Columbia Falls’ Alexis Green won the 400 in 63.22 seconds.

BOYS

Team scores unavailable

100 — 1, Kash Goicoechea, Glacier, 12.02. 2, Connor Sullivan, Glacier, 12.08. 3,

Jake Turner, Glacier, 12.29. 4, Jeff Lillard, Glacier, 12.32.

200 — 1, Connor Sullivan, Glacier, 24.56. 2, Malaki Simpson, C.Falls, 24.81. 3,

Isaiah Roth, C, Falls,25.39. 4, Wyatt Thomason, Glacier, 25.65.

400 — 1, Xavier Stout, Glacier, 53.03. 2, Jace Duval, C.Falls, 53.85. 3, Kole

Johnson, Glacier, 56.33. 4, Ronnie Dalton, Glacier, 56.86.

800 — 1, Sam Ells, Glacier, 2:06.32. 2, Tyler Avery, Glacier, 2:12.75. 3, Bailey

Sjostrom, C.Falls, 2:13.51. 4, Keaton Cassidy, Glacier, 2:19.84.

1600 — 1, Sam Ells, Glacier, 4:47.98. 2, Keaton Cassidy, Glacier, 5:17.38. 3, Ethan

Strand, Glacier, 5:17.42. 4, Eli Mildren, Glacier, 5:22.36.

3200 — 1, Henry Cooke, Eureka, 11:04.95. 2, James Petersen, C.Falls,

12:37.72. 3, David Slama, C.Falls, 15:42.94.

110 hurdles — 1, Caleb Bernhardt, Glacier, 17.02. 2, Richard Babcock, C.Falls, 19.54.

3, Stephen Crowder, Glacier, 19.60. 4, Levi Bachteler, C.Falls, 20.22.

300 hurdles — 1, Caleb Bernhardt, Glacier, 42.98. 2, Stephen Crowder, Glacier, 47.15. 3,

Bryce Dunham, C.Falls, 47.83. 4, Alex Hausmann, Glacier, 48.58.

400 relay — 1, Glacier 44.79. 2, Glacier B 45.14. 3, Eureka 48.57.

1600 relay — 1, Glacier 3:45.78. 2, Columbia Falls 3:55.86. 3, Glacier B 3:58.94.

4, Glacier C 3:59.32. 5, Eureka 4:01.54.

Discus — 1, Allec Knapton, C.Falls, 140-8. 2, Aiden Krause, Glacier, 118-11. 3,

Brock Fisher, C.Falls, 115-0. 4, Tyler Vanorny, Glacier, 107-11.

Javelin — 1, Joseph Kindel, Eureka, 150-8. 2, Erik Junk, Glacier, 141-10. 3,

Brock Fisher, C.Falls, 127-5. 4, Aiden Williams, Glacier, 113-2.

Shot put — 1, Allec Knapton, C.Falls, 39-5. 2, Brock Fisher, C.Falls,

36-11.5. 3, Aiden Krause, Glacier, 36-1.5. 4, Henry Sellards, Glacier,

35-9.

High jump — 1, Xavier Stout, Glacier, 5-8. 2, Caleb Utter, Eureka, 5-8. 3, Tate

Kauffman, Glacier, 5-0. 4, Stephen Crowder, Glacier, 5-0.

Long jump — 1, Jake Turner, Glacier, 20-3. 2, Wyatt Thomason, Glacier, 18-1. 3, Aiden

Krause, Glacier, 17-4.5. 4, Benjamin Khodyrev, C.Falls, 17-0. .

Triple jump — 1, Connor Sullivan, Glacier, 38-8. 2, Kale Mayhue, Glacier, 38-0.75. 3, Kaid

Buls, Glacier, 38-0.50. 4, Bryce Dunham, C.Falls, 36-11.

Pole vault — 1, Colter Casazza, Eureka, 12-10. 2, Joe Limberis, Glacier, 11-0. 3,

Jackson Barney, Glacier, 11-0. 4, Finnian Coleman, C.Falls, 10-6.

GIRLS

Team scores unavailable

100 — 1, Kiera Sullivan, Glacier, 13.85. 2, Noah Fincher, Glacier, 13.92. 3, Sidney

Gulick, Glacier, 13.99. 4, Cheyanne Johnston-Heinz, C.Falls, 14.29. Auge, Columbia 200 — 1, Noah Fincher, Glacier, 28.84. 2, Ally Sempf, C.Falls, 28.87. 3, Maya

Carvey, Eureka, 29.86. 4, Taylor Lancaster, Eureka, 31.15.

400 — 1, Alexis Green, C.Falls, 1:03.22. 2, Noah Fincher, Glacier, 1:04.00. 3,

Ally Sempf, C.Falls, 1:04.15. 4, Lauren Wilson, Glacier, 1:08.18.

800 — 1, Siri Erickson, C.Falls, 2:38.60. 2, Taylor Lancaster, Eureka,

2:41.46. 3, Zephy Hanson, Glacier, 2:45.80. 3, Isabella Lane, Glacier,

2:45.80.

1600 — 1, Lara Erickson, C.Falls, 5:38.12. 2, Hannah Deck, Glacier, 6:21.37. 3,

Isabella Lane, Glacier, 6:22.75. 4, Courtney Hoerner, C.Falls, 6:23.71.

100 hurdles — 1, Taylor Brisendine, Glacier, 17.37. 2, Sidney Gulick, Glacier, 17.88. 3,

Reagan Brisendine, Glacier, 19.52. 4, Julia Hagemeier, Glacier, 19.54.

300 hurdles — 1, Sidney Gulick, Glacier, 49.65. 2, Taylor Brisendine, Glacier, 50.01. 3,

Bailey Gable, Glacier, 52.76. 4, Reagan Brisendine, Glacier, 55.86.

400 relay — 1, Eureka (Maya Carvey, Dana Melton , Remmi Stanger , Bella Webb), 58.62.

1600 relay — 1, Columbia Falls (Lara Erickson, Siri Erickson, Hannah Sempf, Ally

Sempf), 4:33.56. 2, Glacier 4:40.18. 3, Glacier 4:43.03.

Discus — 1, Cameron Gilman, Glacier, 93-0.50. 2, Delanie Schultz, Glacier, 92-5.5.

3, McKenzie Mitchell, Glacier, 86-11.50. 4, Jenisha Green, Glacier, 83-3.

Javelin — 1, Kenzie Williams, Glacier, 116-4. 2, Madysen Hoerner, C.Falls, 112-04.

3, Noah Fincher, Glacier, 91-8. 4, Bethany Sorensen, Glacier, 83-5.

Shot put — 1, Cameron Gilman, Glacier, 33-5.5. 2, Emma Ritter, Glacier, 31-4. 3,

Kenzie Williams, Glacier, 30-8. 4, Delanie Schultz, Glacier, 29-6.

High jump — 1, Staisha Thomas, Glacier, 4-2. 2, Charlize Stafford, Glacier, 4-0.

Long jump — 1, Taylor Brisendine, Glacier, 16-3. 2, Bethany Sorensen, Glacier, 14-1.25.

3, Stella Claridge, Glacier, n/a. 4, Carrie Gable, Glacier, 14-0.50.

Triple jump — 1, Reagan Brisendine, Glacier, 31-10.75. 2, Alexis Green, C.Falls,

30-9.25. 3, Julia Martin, C.Falls, 30-6. 4, Karys Camp, Glacier,

30-5.25.

Pole vault — 1, Bailey Auge, C.Falls, 7-6. 2 (tie), Gracie Mee, C.Falls, and Julia Martin, C.Falls, 6-6. 4, Kate Hatfield, C.Falls, 6-6.