Saturday, May 15, 2021
71.0°F

Glacier girls win Butte triangular

by Daily Inter Lake
| April 10, 2021 8:50 PM

BUTTE — Isabella Lane and Noah Fincher each won two events Friday and Glacier ran away with the girls’ team title at a triangular meet held in Butte.

Fincher swept the 200 and 400 and Lane took the 1,600 and 3,200 as the Pack scored 99 points to 57 for Butte and 18 for Butte Central.

Butte won the boys’ title with 98 points to 75 for Glacier.

Glacier also won the long relay and got a top-10 throw from Kenzie Williams, who won the javelin with a heave of 120 feet, 8 inches.

Glacier’s Taylor Brisendine won the triple jump at 35-4 and was second in both the 100 hurdles (16.47 seconds) and high jump (5-1). All three marks rank among the top 10 in the state regardless of class.

Sidney Gulick won the 300 hurdles in 48.64, another top time.

Cameron Gilman won the shot put for the Wolfpack as well.

The Wolfpack boys were tough in the distances: Sam Ells’ winning 800 time of 2:04.28 is the state’s fourth-fastest; teammates Ethan Strand and Eli Meldren won the 1,600 and 3,200.

Glacier’s long relay clocked 3:42.13, which ranks ninth.

Xavier Stout won the 400 for Glacier and Aiden Krause won the discus.

GIRLS

Team scores — Glacier 99; Butte 57; Butte Central 18.

100 — 1, Mollee Conlan, Butte, 13.25; 2, Ella Moodry, Butte Central, 13.32; 3, Madison Seaholm, Butte, 14.08; 4, Hailey Nielson, Butte,14.12.

200 — 1, Noah Fincher, Glacier, 28.39; 2, Mollee Conlan, Butte, 28.63; 3, Kiera Sullivan, Glacier, 28.94; 4, Olivia Quinn, Butte, 29.25.

400 — 1, Noah Fincher, Glacier, 1:04.76; 2, Kiera Sullivan, Glacier, 1:05.50; 3, Madison Seaholm, Butte, 1:05.67; 4, Olivia Quinn, Butte, 1:07.66.

800 — 1, Hailey Nielson, Butte, 2:28.71; 2, Hannah Deck, Glacier, 2:41.42; 3, Holly Skelton, Glacier, 2:55.00; 4, Sonya Trudnowski, Butte, 3:01.57.

1600 — 1, Isabella Lane, Glacier, 6:23.48; 2, Zephy Hanson, Glacier, 6:31.96; 3, Holly Skelton, Glacier, 6:38.69; 4, Sabrina McDonnell, Glacier, 6:47.56.

3200 — 1, Isabella Lane, Glacier, 14:25.89; 2, Claire Schwaller, Glacier, 16:06.70.

100 hurdles — 1, Rileigh McGree, Butte Central,15.72; 2, Taylor Brisendine, Glacier, 16.47; 3, Anna Trudnowski, Butte, 16.76; 4, Sidney Gulick, Glacier, 17.41.

300 hurdles — 1, Sidney Gulick, Glacier, 48.64; 2, Bailey Gable, Glacier, 51.40; 3, Reagan Brisendine, Glacier, 54.67; 4.10Josie Nuce, Glacier, 55.31

400 relay — 1. Butte, 53.07, 2, Butte Central, 53.78; 3.Glacier, 57.32.

1600 relay — 1, Glacier, 4:39.02; 2, Butte, 4:46.34; 3, Glacier, 4:49.09; 4, Glacier, 54.37.

Discus — 1, Harlee Muffich, Butte, 97-2; 2, Delanie Schultz, Glacier, 93-10; 3, Taryn Stratton, Butte, 90-10; 4, Cameron Gilman, Glacier. 90-4.

Javelin — 1, Kenzie Williams, Glacier, 120-8; 2, Madalynn Rhodes, Butte, 113-7; 3, Ella Moodry, Butte Central, 109-11; 4, Bethany Sorensen, Glacier, 97-4.

Shot put — 1, Cameron Gilman, Glacier, 33-5; 2, Emma Ritter, Glacier, 31-4; 3, Delanie Schultz, Glacier, 29-4; 4, Kenzie Williams, Glacier, 29-3

High jump — 1, Anna Trudnowski, Butte, 5-5; 2, Taylor Brisendine, Glacier, 5-1; 3, Bethany Sorensen, Glacier, 4-9; 4, Hanna Kluck, Butte, 4-5.

Long jump — 1, Rileigh McGree, Butte Central, 17-1; 2, Anna Trudnowski, Butte, 16-7; 3, Karys Camp, Glacier, 15-9; 4, Taylinn Garrett, Butte, 15-8.25.

Triple jump — 1, Taylor Brisendine, Glacier, 35-4; 2, Reagan Brisendine, Glacier, 31-3.5; 3, Hannah Morin-Ferguson, Butte, 30-4.5; 4, Kieyrah Killoy, Butte, 30-3.

Pole vault — 1, Kandel Kovnesky, Butte, 7-0; 2, Madalynn Rhodes, Butte, 7-0; 3, Karys Camp, Glacier. 7-0; 4, Lauren Wilson, Glacier, 6-6.

BOYS

Team scores — Butte 98; Glacier 75; Butte Central 8.

100 — 1, Christian Vetter, Butte, 11.34; 2, Tanner Huff, Butte, 11.35; 3, Zach Merrifield, Butte, 11.47, 4, Rylan Richards, Butte, 11.74.

200 — 1, Zach Merrifield, Butte, 23.49, 2, Kenley Leary, Butte, 23.97; 3, Jake Turner, Glacier, 24.25; 4, Connor Sullivan, Glacier, 24.44.

400 — 1, Xavier Stout, Glacier, 53.13; 2, Jeff Lillard, Glacier, 54.49; 3, Tyler Avery, Glacier, 55.27; 4, Issac Kohler, Butte, 55.34.

800 — 1, Sam Ells, Glacier, 2:04.28; 2, Ethan Strand, Glacier, 2:12.73; 3, Colton Case, Butte,

2:12.87; 4, Eli Mildren, Glacier, 2:18.42.

1600 — 1, Ethan Strand, Glacier, 5:05.16; 2, Ethan Wroblewski, Butte, 5:05.85; 3, Keaton Cassidy, Glacier, 5:20.40; 4, Brady Maloughney, Butte, 5:20.90.

3200 — 1, Eli Mildren, Glacier, 11:59.62; 2, Mac Adkins, Glacier, 12:01.91; 3, Grant Smith, Butte, 12:36.61; 4, Teyten Hensley, Butte, 13:51.42.

110 hurdles 39” — 1, John Connole, Butte, 18.08; 2, Stephen Crowder, Glacier, 18.88; 3, Evan Barnes, Glacier, 19.68; 4, Morgan McClernan, Butte, 20.28.

300 hurdles 36” — 1, Holt Downey, Butte, 44.74; 2, Morgan McClernan, Butte, 45.47; 3, Stephen Crowder, Glacier, 45.83; 4, Jakob Nielsen, Butte, 47.54.

400 relay — 1, Butte, 43.74; 2, Butte, 44.93; 3, Butte, 45.69; 4, Glacier, 46.25.

1600 relay — 1, Glacier, 3:42.13; 2, Glacier, 3:46.79; 3, Butte, 3:53.35; 4, Butte,

Discus — 1, Aiden Krause, Glacier, 108-7; 2, Jake Olson, Butte, 107-11; 3, Hunter Hotalen, Butte, 104-8; 4, Jonathon Lerum, Butte, 100-5.

Javelin — 1, Tanner Huff, Butte, 154-7; 2, Casey Kautzman, Butte, 150-0; 3, Erik Junk, Glacier, 142-9; 4, Nicholas Stoick, Glacier, 126-6.

Shot put — 1, Riley Gelling, Butte Central, 39-4; 2, Henry Sellards, Glacier,

37-6; 3, Kooper Klobucar, Butte, 37-4; 4, Hunter Hotalen, Butte, 36-9.

High Jump — 1, Dylan Snyder, Butte, 6-2; 2, Cameron Gurnsey, Butte, 6-2; 3, Kyle Holter, Butte Central, 5-10; 4, Xavier Stout, Glacier, 5-8.

Long jump — 1, Ryan Neil, Butte, 20-11.5; 2, Christian Vetter, Butte, 20-5; 3, Kaid Buls, Glacier, 19-9.25; 4, Kyle Holter, Butte Central, 19-7.5.

Triple jump — 1, Christian Hansen, Butte, 40-10.75; 2, Connor Sullivan, Glacier, 38-11.5; 3, Kale Mayhue, Glacier, 38-9.75; 4, Kaid Buls, Glacier, 37-10.5.

Pole vault — 1, Keagan Gransbery, Butte, 13-0; 2, Brennen Blume, Butte, 12-6; 3, Jackson Barney, Glacier, 11-6; 4, Joe Limberis, Glacier, 11-0.