Saturday, June 25, 2022
66.0°F

Whitefish girls rule, Holmquist sets record at Western A meet

by Daily Inter Lake
| May 21, 2022 10:29 PM

HAMILTON — The Whitefish girls created some space Saturday, riding two wins from Brooke Zetooney and another from Erin Wilde to take the Western A Divisional track and field title.

Zetooney won the 200 meters in a season-best 26.21 seconds and took the 100 in 12.77, and Wilde won the high jump by clearing 5 feet, 4 inches. Wilde also won the long jump Friday.

Add in plenty of depth points and the Bulldogs finished with 122 points, to 96 for Corvallis and 86 for Dillon.

First-day leader Columbia Falls — with Siri Erickson completing a distance sweep — was fourth with 75.

Erickson’s time in the 800, 2:24.08, was a personal best; she then won the 3,200 in 11:59.72, after cleaning up in the 1,600 on Friday.

Whitefish’s Isabelle Cooke was second in the 800; Hailey Ells, who won the 400 on Friday, picked up a third in the high jump, a fourth in the 100 and was second in the 200.

Rachael Wilmot, Cooke, Maeve Ingelfinger and Zetooney teamed up to win the long relay for the Bulldogs as well.

A fast track got faster Saturday: Ainslee Shipman of Dillon again had a time of 14 seconds flat in the 100-meter hurdles, this time in the finals. It was hand-timed, Hamilton activities director Travis Blome said; but adding an adjustment of .24 would still leave Shipman well below the record 14.51 Paige Squire ran for Corvallis in 2011.

More records fell on the boys side, where Hamilton outlasted Dillon and its five individual wins from Treyton Anderson.

After winning the 400 and the 300 hurdles Friday, Anderson swept the 100 and 200 and 110-meter hurdles Saturday. He set meet marks in the 200 and the hurdles.

Dillon scored 105.75 points, but Hamilton — with Colter Kirkland winning the 800 in a meet-record 1:55.56 — had 118.5.

The previous 800 record was 1:55.65 by Columbia Falls’ Derrick Williams.

Whitefish was fourth with 62 points, getting wins from Talon Holmquist in the shot put Friday and Gabe Menicke in the triple jump Saturday.

Holmquist overthrew the 46-year-old meet record in the shot of 56-1.5, by Ronan’s Jim Darlington. His mark was 56-10.5, which is a big jump from his previous PR of 53-8 and won him his duel with Hamilton’s Andrew Burrows, who threw 55-0.

Menicke’s winning triple jump was 44-4.25.

Columbia Falls had 32 points, good for sixth. The Wildcats’ Malaki Simpson was second in the 200 and third in the 100 Saturday.

Western A Divisional

Saturday at Broncs Stadium, Hamilton

GIRLS

Team scores — 1, Whitefish 123; 2, Corvallis 96; 3, Dillon 86; 4, Columbia Falls 75; 5, Hamilton 34; 6, Frenchtown 30; 7, Stevensville 26; 8 (tie), Libby and Polson, 14; 10, Ronan 10; 11, Butte Central 10; 12, Browning 7; 13, East Helena 1.

100 — 1, Brooke Zetooney, Wfh, 12.77; 2, Ainsley Shipman, Dil, 12.85; 3, Claire Hutchison, Ste, 12.91; 4, Hailey Ells, Wfh, 12.99; 5, Farah Wyche, Cor, 13.08; 6, Ally Sempf, CF, 13.19.

200 — 1, Brooke Zetooney, Wfh, 26.21; 2, Hailey Ells, Wfh, 26.38; 3, Claire Hutchison, Ste, 26.48; 4, Ally Sempf, CF, 26.67; 5, Kylie Konen, Dil, 27.10; 6, Rachael Wilmot, Wfh, 27.42.

800 — 1, Siri Erickson, CF, 2:24.08; 2, Isabelle Cooke, Wfh, 2:26.19; 3, Ashtyn Wagner, Pol, 2:27.08; 4, Olivia Heiner, Ron, 2:27.51; 5, Amara Auch, Cor, 2:28.02; 6, Kiara Iron Heart, Brw, 2:28.08.

3,200 — 1, Siri Erickson, CF, 11:59.72; 2, Laurie Davidson, Cor, 12:09.09; 3, Halle Heninger, Pol, 12:30.55; 4, Ryanne Child, Ham, 12:30.72; 5, Autumn Benson, Cor, 12:30.78; 6, Courtney Hoerner, CF, 12:31.29.

100 hurdles — 1, Ainslee Shipman, Dil, 14.00; 2, Olivia Lewis, Cor, 15.06; 3, Maeve Ingelfinger, Wfh, 15.41; 4, Rylee Herbstritt, Cor, 15.59; 5, Kristina Shestak, Wfh, 16.52; 6, Sydney Petersen, Dil, 16.72.

1,600 relay — 1, Whitefish (Rachael Wilmot, Isabelle Cooke, Maeve Ingelfinger, Brooke Zetooney) 4:05.01; 2, Corvallis 4:05.33; 3, Dillon 4:15.31; 4, Hamilton 4:17.22; 5, Ronan 4:21.90; 6, Polson 4:31.62.

Discus — 1, Kayla Botkin, Ftn, 140-0.5; 2, Alanna Auch, Cor, 128-11; 3, Madison Lewis, Cor, 121-5; 4, Crystal Hazel, Ste, 111-2; 5, Ayda Griffin, Ham, 108-4; 6, Ava Leopold, Cor, 107-3.

Javelin — 1, Ella Moodry, BCM, 130-8; 2, Mya Winkler, Ham, 118-2; 3, Tahnee Lewis, Cor, 115-0; 4, Kristina Shestak, Wfh, 104-8; 5, Madeline Stutsman, CF, 102-9; 6, Leila Stennerson, Dil, 100-3.

High jump — 1, Erin Wilde, Wfh, 5-4; 2, Rylee Boltz, Lib, 5-2; 3 (tie), Hailey Ells, Wfh, and Ayda Griffin, Wfh, 5-0; 5, Claire Hutchison, Ste, 5-0; 6, Montana Pierson, EH, 4-10.

Triple jump — 1, Ainsley Shipman, Dil, 37-3.5; 2, Sydney Petersen, Dil, 33-6; 3, Leina Ulutoa, Ron, 33-5.5; 4, Erin Wilde, Wfh, 32-11; 5, Rebekah Walker, CF, 32-5; 6, Quincee Anderson, Dil, 32-2.

BOYS

Team scores — 1, Hamilton 118.5; 2, Dillon 105.75; 3, Frenchtown 70; 4, Whitefish 62; 5, Corvallis 60; 6, Columbia Falls 32; 7, Butte Central 18; 8, Libby 16; 9, Ronan 14.75; 10, Browning 10; 11 (tie), Stevensville and East Helena, 9; 13, Polson 2.

100 — 1, Treyton Andreson, Dil, 11.07; 2, Carter White, Ftn, 11.13; 3, Malaki Simpson, CF, 11.35; 4, Tyson Bauder, Ham, 11.39; 5, Kaeden Sager, EH, 11.45; 6, Jace Duval, CF, 11.51.

200 — 1, Treyton Anderson, DIl, 22.00 (meet record: Old record 22.29, Cody Henning, Whitefish, 2003); 2, Malaki Simpson, CF, 22.88; 3, Carter White, Ftn, 22.89; 4, Kaeden Sager, EH, 22.97; 5, Garrett Schmill, Ftn, 22.98; 6, Tyson Bauder, Ham, 23.09.

800 — 1, Colter Kirkland, Ham, 1:55.56 (meet record: old record 1:55.65, Derrick Williams, Columbia Falls, 2012); 2, Jeremy Bockus, Brw, 1:56.34; 3, Lane Cole, Ham, 1:56.57; 4, Wyatt Ehredt, Ftn, 2:01.17; 5, Jakob Hansen, Ftn, 2:01.39; 6, Nate Ingelfinger, Wfh, 2:01.69.

3,200 — 1, Brinson Wyche, Cor, 9:50.20; 2, Colter Purcell, Ham, 9:54.44;p 3, Deneb Linton, Wfh, 9:59.74; 4, Harrison Silverio, Ham, 10:06.36; 5, Gavin Hagberg, Cor, 10:17.87; 6, Mason Genovese, Wfh, 10:22.03.

110 hurdles — 1, Treyton Anderson, Dil, 14.40 (meet record: old record 14.51, Slater Powell, Corvallis, 2010); 2, Aiden Read, Cor, 15.67; 3, Bodie Smith, Wfh, 15.99; 4, Brody Hardy, Ftn, 16.27; 5, Kee Christiansen, Dil, 16.71; 6, Elijah Sailer, Ftn, 16.79.

1,600 relay — 1, Hamilton 3:26.95; 2, Whitefish 3:29.44; 3, Corvallis 3:30.08; 4, Frennchtown 3:31.63; 5, Dillon 3:32.18; 6, East Helena 3:37.92.

Discus — 1, Andrew Burrows, Ham, 116-7; 2, Callahan Hoffman, Dil, 151-3; 3, Riley Gelling, BCM, 141-2; 4, Talon Holmquist, Wfh, 133-0; 5, Lane Voermans, CF, 131-1; 6, Kee Christiansen, Dil, 129-9.5.

Shot put (held Friday; results were unavailable) — 1, Talon Holmquist, Wfh, 56-10.5 (meet record: old record 56-1.5, Jim Darlington, Ronan, 1976); 2, Andrew Burrows, Ham, 55-0; 3, Kevin Hanenburg, Ftn, 49-3; 4, Cy Stevenson, Lib, 49-0; 5., Hunter Gum, Ste, 48-4; 6, Lane Voermans, CF, 47-10.

Triple jump — 1, Gabe Menicke, Wfh, 44-2.25; 2, Holter Santos, Dil, 42-1; 3, Sully Belcourt, Ftn, 41-11.75; 4, Kellen Klimpel, Ftn, 41-6.5; 5, Connor Durglo, Ron, 41-2.75; 6, Carter White, Ftn, 41-0.25.

Recent Headlines