Tuesday, December 06, 2022
31.0°F

Glacier dominates first swim meet of year

by The Daily Inter Lake
| December 12, 2021 10:05 PM

The Glacier boys and girls swim teams dominated the Kalispell High School Invitational swim meet on Saturday.

The girls racked up 373 points and the boys scored 353.

The girls were nearly double the point total of second place Whitefish, which had 195. The Columbia Falls girls were third with 144 and Bigfork scored 135.

On the boys side, Whitefish was second at 205 and Columbia Falls was third at 158. Sentinel was fourth with 151.

The relays were huge for Glacier, according to coach Karen Douda.

“A first place in the relays is 32 points and a first place in an individual event is 16 … so relays are critical in high school swimming,” she said.

Both teams won every relay — 200 free, 200 medley and 400 free.

Double winners for the Wolfpack were Drew Bouda (200 free and 500 free), Madison Taylor (200 free and 500 free) and Isaac Keim (50 free and 100 backstroke).

The coach complimented the efforts of football players Xander Stout and Isaac Keim.

"It will take more than a minute to get them ready for 100 yard events. After one week off, these two have surpassed expectations, with Xander winning the 100 butterfly and Isaac nailing the 50 free and 100 backstroke. "Those two guys - Isaac and Xander are just pure athletes. They know that the 100's are going to be brutal for them until we get about 6 weeks into practice."

Bouda also made mention of Flathead swimmer Ayden Strobbe-Barry, who placed third in the 50 free and second in the 100 free.

"Ayden has so much natural talent, our goal is to harness this with better technique and solid practice," she said.

Team scores

Combined team scores

Glacier 726, Whitefish 400, Columbia Falls 302, Hellgate 138, Bigfork 135, Big Sky/Loyola 124, Flathead 117, Polson 108, Sentinel 51.

Girls

Glacier 373, Whitefish 195, Columbia Falls 144, Bigfork 135, Big Sky Loyola 118, Hellgate 98, Polson 85, Flathead 76

Boys

Glacier 353, Whitefish 205, Columbia Falls 158, Sentinel 51, Flathead 41, Hellgate 40, Polson 23, Big Sky/Loyola 6

Girls

400 Freestyle Relay — 1. Glacier A (Hannah Vornbrock, Olivia Gibbons, Madeleine McGaughy, Madison Taylor), 4:00.96. 2. Glacier C, 4:21.93; 3. BS/L, 4:32.75; 4. Whitefish, 4:40.31.

100 Breaststroke — 1. Olivia Gibbons, G, 1:13.33; 2. Hannah Vornbrock, G, 1:15.15; 3. Madeleine McGaughy, G, 1:16.24; 4. Ruby Airhart, BS/L, 1:22.34.

100 Backstroke — 1. Ada Qunell, W, 1:03.00; 2. Maggie Dean, G, 1:07.47; 3. Victoria Gerhart, BS/L, 1:09.78; 4. Taylor Walker, H, 1:14.21.

200 Freestyle Relay — 1. Glacier A (Olivia Gibbons, Madeleine McGaughy, Madison Taylor, Maggie Dean), 1:47.21; 2. Whitefish, 1:56.14; 3. Bigfork, 1:57.00; 4. Columbia Falls, 1:57.68.

500 Freestyle — 1. Madison Taylor, G, 5:52.64; 2. Sydney Mcintyre, W, 6:15.94; 3. Nia Hanson, W, 6:28.98; 4. Eloise McKeon, CF, 6:39.28.

100 Freestyle — 1. Ada Qunell, W, 53.62; 2. Olivia Gibbons, G, 58.24; 3. Kennadi Iten, F, 1:01.89; 4. Emma Lane, G, 1:03.68.

100 Butterfly — 1. Nia Hanson, W, 1:11.9; 2. Isabella Lane, G, 1:12.53; 3. Norah Bagley, CF, 1:19.9; 4. Emma Stoddard, CF, 1:33.38.

50 Freestyle — 1. Sophi Logue, B, 27.29; 2. Sydney Slawter, B, 27.64; 3. Isabella Lane, G, 27.89; 4. Emma Lane, G, 28.04.

200 IM — Sophi Logue, B, 2:23.87; 2. Hannah Vornbrock, G, 2:27.65; 3. Sydney Macintyre, W, 2:37.51; 4. Victoria Gerhart, BS/L, 2:40.19.

200 Freestyle — 1. Madison Taylor, G, 2:08.79; 2. Madeleine McGaughy, G, 2:08.91; 3. Maggie Dean, G, 2:10.58; 4. Kennadi Iten, F, 2:17.06.

200 Medley Relay — 1. Glacier A (Rosario Grillo, Karys Camp, Isabella Lane, Emma Lane), 2:08.13; 2. Big Sky/Loyola, 2:12.12; 3. Bigfork, 2:13.17; 4. Columbia Falls, 2:15.13.

Boys

400 Freestyle Relay — 1. Glacier A (Joseph Tierney, Drew Bouda, Jude Flake, Derek Smith) 3:50.64; 2. Whitefish 3:58.33; 3. Columbia Falls 3:33.31; 4. Glacier B, 4:44.31.

100 Breaststroke — 1. Aaron Dicks, W, 1:12.38; 2. Conner Keith, CF, 1:15.30; 3. Connor Mizner, Sent, 1:17.60; 4.Jack Melnick, G, 1:18.67.

100 Backstroke — 1. Isaac Keim, G, 58.94; 2. Jack McDaniel, W, 1:05.09; 3. Jude Flake, G, 1:05.17; 4. Connor Cheff, CF, 1:05.51.

200 Freestyle Relay — 1. Glacier A (Jakob Sonderegger, Xander Stout, Isaac Keim, Derek Smith), 1:35.76; 2. Columbia Falls, 1:39.9; 3. Whitefish, 1:43.03; 4. Glacier B, 1:49.22.

500 Freestyle — 1. Drew Bouda, G, 5:19.05; 2. Derek Smith, G, 5:25.79; 3. Logan Botner, W, 5:40.70; 4. Luke Hommerding, Sent, 5:42.17.

100 Freestyle — 1. Derek Smith, G, 52.7; 2. Ayden Strobbe-Barry, F, 52.95; 3. Jakob Sonderegger, G, 54.27; 4. Joseph Tierney, G, 54.29.

100 Butterfly — 1. Xander Stout, G, 58.68; 2. Connor Cheff, CF, 1:01.56; 3. Noah Schroeder, W, 1:16.14.

50 Freestyle — 1. Isaac Keim, G, 23.55; 2. Jack McDaniel, W, 23.92; 3. Ayden Strobbe-Barry, F, 23.93; 4. Jakob Sonderegger, G, 24.2.

200 IM — 1. Connor Mizner, Sent, 2:17.28; 2. Lincoln Schroeder, W, 2:29.13; 3. Luke Hommerding, Sent, 2:29.8.

200 Freestyle — 1. Drew Bouda, G, 1:59.85; 2. Logan Botner, W, 2:06.65; 3. Thane Borgen, CF, 2:24.92; 4. Jonathan Blankenship, CF, 2:40.07.

200 Medley Relay — 1. Glacier A (Isaac Keim, Jack Melnick, Xander Stout, Jakob Sonderegger), 1:48.94; 2. Whitefish, 2:00.7; 3. Glacier B, 2:06.93; 4. Glacier C, 2:22.03.

Recent Headlines